Рецептурник 79
Рецептурник 79
Рецептурник 79
-
-
-
- Ястия от месо със зеленчуци
- Ястия с полуфабрикати от смляно месо
- Каши и фрикасета
- Пълнени зеленчуци и сърми
- Ястия от задушено месо
- Кебапи и гулаши
- Кавърми
- Пържени ястия от смляно месо
- Пържени аламинути и местни полуфабрикати от бут
- Пържени аламинути от местни полуфабрикати от котлената част
- Пържени аламинути от местни полуфабрикати от вътрешно филе
- Пържени аламинути от местни полуфабрикати от външното филе
- Печени меса във фурна
- Ястия от печени меса на скара, шиш, грил
- Гювечи от месо
- Гювечи
- Мусаки
- Ястия от млечни продукти
-
- Ядки
Общия брой на добавените рецепти 2404
с последна рецепна: Айс кафе
- oт kaтегория Студени напитки
рец. №488 - Сандвич с кайма
рец. №489 - Сандвич със сирене и кашкавал
рец. №490 - Топли сандвичи за тостери
рец. №491 - Топли хапки
рец. №492 - Тост с шунка и кашкавал (Хавая)
рец. №493 - Тост по чешки
рец. №494 - Тост с шунка и яйце
рец. №495 - Тост с рагуфин
рец. №496 - Тост със сварено птиче месо (Олимпия)
рец. №497 - Тост по варшавски
рец. №498 - Тост Зингара
Топли предястия
Топлите предястия имат важно физиологично предназначение в храненето на човека, като ускорява процеса на по-интензивно отделяне на соковете от хранителния апарат.Те се приготвят от различни продукти - месни, рибни, зеленчуци, млечни, яйца, различни видове тесто и др.
Топлите предястия се поднасят винаги след студени предястия, а ако в менюто има супа - след супата. Особенно предпочитани са за вечерно меню. Много от топлите предястия се предлагат за закуска, за гарнитура и като основни ястия (аламинути), като се увеличи теглото им.
Важните изисквания към топлите предястия са: 1. Да се приготвят от продукти с висока хранителна стойност и приятно вкусово съчетание. 2. Приготвените предястия да имат красив външен вид, приятен аромат, хрупкава повърхност и сочна средина. 3. Теглото на топлите предястия да е в границата от 50-200 г. 4. Съхранението на някои топли предястия при съответния температурен режим да става чрез спезиализирано оборудване.
Топли сандвичи, хапки и тостове
Топли сандвичи са запечени хлебни филийки, намазани с краве масло, върху което са подредени на тънки пластинки различни продукти. Хлябът за сандвичи трябва да бъде полусух, с дребни, равномерно разпределени шупли. Същият може да бъде разнообразен по вид и форма. Филийките се отрязват с дебелина 1-1,5 см.Маслото трябва да е темперирано, за да се разпределя и размазва разномерно, да има приятен аромат и вкус. То може да е подправено със сол, черен пипер, горчица, пюре от риба и др. Дебелината на масления слой сависи от вида на продуктите, които ще се нанасят върху него.
За сандвичите допълнителните продукти са: колбаси, месни и млечни изделия, месо, риба и др. След първичната обработка продуктите се нарязват в подходяща форма с дебелина 3-4 мм. Някои продукти може да се смелят с машина и да се размесят с маслото и подправките, за да се получи размазваща се структура.
Топлите сандвичи се приготвят, като върху хлебните филийки, намазани с масло, се подреждат ии размазватдопълнителните продукти. Характерна особеност за повечето топли сандвичи е, че повърхността им се покрива с настърган на ренде или нарязан на филийки кашкавал, холандски сос, бешамелов сос, застроен със жълтъци, и други с цел след запичането да придобият по-красив външен вид и приятен аромат, а вътрешнотта им да запази сочноста и аромата си.
Готовото изделие се запича при температура 200-225 градуса във фурна или електрогрил с инфрачервени лъчи до 7-8 минути.
Топлите сандвичи за тостери се приготвят по същия начин, като сандвичът се покрива с втора филия хляб, намазана с масло.
Топлите хапки се отличават от студените по това, ча се заливат със смес от яйца, масло и кашкавал и се запичат.
Тостовете са леко препечени филии от хляб, намазани с масло, върху които се поставят различни продукти. Отгоре се прибавя настърган (нарязан на филии) кашкавал или се заливат със сос (холандски, бешамелов и др.) и се запичат във фурна или електрогрил с инфрачервени лъчи.