Рецептурник 79
Рецептурник 79
Рецептурник 79
-
-
-
- Ястия от месо със зеленчуци
- Ястия с полуфабрикати от смляно месо
- Каши и фрикасета
- Пълнени зеленчуци и сърми
- Ястия от задушено месо
- Кебапи и гулаши
- Кавърми
- Пържени ястия от смляно месо
- Пържени аламинути и местни полуфабрикати от бут
- Пържени аламинути от местни полуфабрикати от котлената част
- Пържени аламинути от местни полуфабрикати от вътрешно филе
- Пържени аламинути от местни полуфабрикати от външното филе
- Печени меса във фурна
- Ястия от печени меса на скара, шиш, грил
- Гювечи от месо
- Гювечи
- Мусаки
- Ястия от млечни продукти
-
- Ядки
Общия брой на добавените рецепти 2404
с последна рецепна: Айс кафе
- oт kaтегория Студени напитки
рец. №1530 - Пиле яхния с тарус
рец. №1531 - Пиле кавърма по сливенски
рец. №1532 - Пиле със зелеви сарми
рец. №1533 - Сарми от пиле с кисело зеле
рец. №1534 - Задушено пиле с чесън
рец. №1535 - Пиле по главански
рец. №1536 - Пилешки дреболии с нахут
рец. №1537 - Пиле с кускус по тракийски
рец. №1538 - Пиле по батовски (лютика)
рец. №1539 - Пиле по дивдядовски
рец. №1540 - Пиле по тракийски
рец. №1541 - Пиле по липовански
рец. №1542 - Печено пиле с плънка по селски
рец. №1543 - Печено пиле по старому
рец. №1544 - Гозба по осмарски
Българска национална кухня
Българската национална кухня е събрала най-хубавото от многовековния опит на нашия народ в храненето като резултат на различни фактори - географски и климатични условия, обществено-икономическо и демографско развитие, обичаи, религия, култура и др. Заимствала е положителното и от други народи, с които е контактувала.Старата българска национална кухня се характеризира със значително разнообразие на използваните продукти - зеленчуци, варива, месо, риба, плодове. Асортиментът на приготвяните ястия е имал подчертано сезонен характер, като при това основно са използвани пресни продукти.
Много добре са съчетавали основния продукт - месото, с вида на зеленчуците, мазнините с месото, подправките с основните продукти и т.н.
Технологията е била обусловена и съобразена в голяма степен с наличната техника и е осигурявала високи органолептични свойства на приготвяната храна. Съществена особеност е, че всички продукти се приготвяли топлинно едновременно, в началото при интензивно захранване до кипване и след това топлинната обработка продължава при тихо кипене. Много умело е използвано задушаването, особено в плътно затворени глинени съдове, в резултат на което се е получавал ненадминат вкусов букет и аромат на ястието. Високите вкусови-ароматни качества на храната са се постигали в резултат на използването на пресни, качествени продукти и ароматни подправки, отсъства ли са острите запръжки и дразнещите подправки.
Съвременната българска национална кухня е продължение на традициите на старата българска кухня съобразено с новите условия. Много ценни ястия са запазени и се прилагат, а други са осъвременени с цел намаляване на трудоемкостта, използването на консервирани продукти през цялата година и т.н. Поради това прилаганите днес в общественото хранене ястия от националната ни кухня носят съществените елементи от нашата стара кухня, като същевременно отговарят на изискванията за положителност при днешните условия. Разнообразието в асортиментите е постигнато благодарение последователното издирване от всички райони в страната, експериментиране и адаптиране на подходящите за прилагане в общественото хранене изделия.
Приложените рецепти отразяват характерните особености и традиции на отделните райони в страната ни. Същевременно те са съобразени със съвременните разбирания за отделно допустими количества на мазнини, сол, остри подправки, количество на месния полуфабрикат и добив в готов вид.